ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 1 maja 2022 r. na wycieczkę nr 10 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.29do stacji Desná w Czechach (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej). Na stacji kolejowej w Desnej będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa wycieczki długości 13 km przebiega w południowej części czeskich Gór Izerskich. Wędrówkę rozpoczynamy idąc szlakiem żółtym w górę rzeki Bilá Desná. Po dwóch kilometrach skręcamy w lewo na Mariańskie Schody. Liczące 365 stopni schody wybudowano na stromym zboczu w XIX wieku w celu skrócenia drogi z Desnej do Albrechtic. Na górze oglądamy kaplicę MB Różańcowej, następnie podchodzimy na Světlý vrch (729 m n.p.m.). Na wierzchołku 1 stycznia 2021 roku otwartodrewnianą wieżę widokową wybudowaną w ramach polsko-czeskiego projektu ( w Szklarskiej Porębie powstało pięć tarasów widokowych). Po pokonaniu 105 schodów znajdziemy się na wysokości 21 m na górnej platformie, która przypomina bocianie gniazdo. Rozpościera się stamtąd przepiękna panorama na  Góry Izerskie, Karkonosze i Czeski Raj. Ze szczytu schodzimy szlakiem zielonym, mijamy barokowy kościół p.w. św. Franciszka i podchodzimy na Špičák (810 m n.p.m.). Na górze stoi kolejna wieża widokowa, tym razem kamienna z 1909 roku, obecnie niedostępna z powodu remontu. Po odpoczynku w pobliskim schronisku schodzimy niebieskim szlakiem na Malý Špičák. Tu również znajduje się punkt widokowy, oryginalna platforma w kształcie bobsleja nawiązująca do położonego niegdyś poniżej toru bobslejowego. Na zakończenie wędrówki tym nieczynnym już torem schodzimy do Tanvaldu, skąd o godz. 17.30 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie).

Wycieczka nr 11 odbędzie się we wtorek 3 maja. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.30 do Głuszycy Górnej (z przesiadką na stacji Wałbrzych Główny). Trasa wycieczki długości 15 km przebiega w południowo-wschodniej części Gór Suchych. Od stacji kolejowej w Głuszycy Górnej idziemy polnymi drogami do dawnego kamieniołomu melafiru „Kamyki”. Wcinające się w zbocza górskie wyrobisko, zalane wodą z której wyrastają kilkudziesięciometrowe skalne ściany, wygląda jak górskie jezioro. Idąc wzdłuż jego brzegu pnącą się ku górze ścieżką dochodzimy do ciekawego punktu widokowego. Od kamieniołomu idziemy ścieżką rowerową do szlaku żółtego, nim docieramy do granicy państwowej, wchodzimy do Czech i we wsiJanovičkyzatrzymujemy się na odpoczynek (w pobliżu restauracja – można płacić złotówkami). Po przerwie dochodzimy ponownie do granicy. Wędrując zielonym szlakiem granicznym, na zachodnim zboczu Leszczyńca spotykamy Trójpański Kamień. Jest to dwumetrowy piaskowcowy obelisk ustawiony na styku dawnych granic Śląska, Hrabstwa Kłodzkiego i Opactwa Broumowskiego. Idąc w dalszym ciągu wzdłuż granicy czesko-polskiej dochodzimy do szlaku żółtego, schodzimy nim do Świerków i z przystanku kolejowego Świerki Dolne o godz. 17.47 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

2993884
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
2814
5765
11149
2969674
13412
53358
2993884

Twoje IP: 3.238.104.143
2022-07-06 15:53
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze