Drukuj

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu  10  sierpnia 2014 r.  wycieczkę nr 26. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.41 do Janovic u Trutnova (przesiadki na stacjach Sędzisław, Trutnov).

Trasa wycieczki długości 14 km przebiega w północno-wschodniej części Parku Krajobrazowego Broumovsko. Od przystanku kolejowego w Janovicach ruszamy szlakiem czerwonym polną drogą, potem skrajem lasu dochodzimy do szlaku żółtego, którym wspinamy się na Starozámecký Vrch. Na szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, z punktu widokowego udostępnionego metalowymi schodami podziwiamy panoramę najbliższej okolicy i części Karkonoszy. Po zejście do Adršpachu w centrum wsi oglądamy barokowy pałac, obecnie znajduje się tu centrum informacyjne i jedyne w Czechach Muzeum Wspinaczki Górskiej. Następnie drogą  przez wieś dochodzimy do parkingu, tu spotykamy szlak żółty, który prowadzi na Křížový Vrch nazwany tak od Drogi Krzyżowej urządzonej tu w XVII w. Poszczególne jej stacje w formie żeliwnych reliefów przymocowane są wprost do skał. Mijając ciekawie uformowane bloki piaskowcowe wspinamy na szczyt gdzie z platformy obok żelaznego krzyża rozpościerają się wspaniałe widoki na Adršpaskie skały, Karkonosze, Góry Kamienne i Sowie. W końcowej części wędrówki idziemy przez Zdoňov do Adršpachu, skąd o godz. 17.43 odjeżdżamy pociągiem przez Trutnov do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 21.41. Na przejazdy po czeskiej stronie potrzeba 80 kč. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Opracował Wiktor Gumprecht