ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze została otwarta wystawa, na której zaprezentowano dzieła przedwojennych artystów ukazujących piękno Karkonoszy. Może sam fakt pokazania kilkudziesięciu dzieł nie byłby niczym nadzwyczajnym ale temat, który te dzieła dokumentują zasługuje na ich wyjątkowe potraktowanie.


Foto: Krzysztof Tęcza

Jak wspomniał w swoim wystąpieniu dyrektor placówki, pan Przemysław Wiater, prezentowane dzieła w większości nie były do tej pory pokazywane. Obecna wystawa pozwoliła na ich wyeksponowanie tylko ze względu na tematykę jaką poruszają. Krajobraz górski jest wyjątkowy. W zasadzie nie da się go porównać z żadnym innym. Zawiera on bowiem nie tylko piękno widziane oczami ich twórcy ale także wiele szczegółów niezauważalnych w innych krajobrazach. Do tego, w zależności od panującej podczas powstawania dzieła pogody, nie zawsze da się odróżnić dane miejsce na dwóch czy więcej dziełach. Pogoda bowiem potrafi tak zmienić widok, że nawet znawcy terenu mogą się pomylić w ich prawidłowym określeniu.

Wśród autorów dzieł pokazanych na wystawie dzieł są tacy twórcy jak: Adolf Dressler, Wilhelm Krauss, Paul Linke, Carl Ernst Morgenstern, Friedrich Iwan. Część dzieł została wykonana przez twórców skupionych w Stowarzyszeniu Artystów św. Łukasza działającym w Szklarskiej Porębie. Twórcy wystawy ograniczyli się do prac artystów działających od XIX wieku do roku 1945.

Dla przybyłych na wystawę naturalnym był fakt, że większość obrazów przedstawia Śnieżkę, Śnieżne Kotły czy Szrenicę. Są to bowiem miejsca, które swym pięknem przyciągają uwagę każdego przybyłego w te okolice. Nie brakuje jednak dzieł ukazujących mniej znane miejsca w Karkonoszach. Ba, są takie, których lokalizacja wcale nie jest łatwa.

Wystawa malarstwa dotyczącego krajobrazów Karkonoszy tworzonych przez przedwojennych artystów będzie czynna do 13 września 2020 roku. Jest zatem czas by zajść do muzeum i nacieszyć oczy tym niepowtarzalnym pięknem, a zarazem porównać utrwalone chwile z czasem dzisiejszym. Ciekawe czy wszyscy będą w stanie rozpoznać dawne przedstawienia konkretnych miejsc w Karkonoszach i dopasować je do ich obecnego wyglądu?

Krzysztof Tęcza

2106807
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
657
1723
18961
2069066
657
75019
2106807

Twoje IP: 18.204.48.64
2021-08-01 06:43
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze