Drukuj


Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu  20  lipca  2014 r.  wycieczkę nr 23. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.41 do miasta Třebechovice pod Orebem (przesiadki na stacjach: Sędzisław, Trutnov střed, Hradec Králové).

W Třebechovicach zwiedzamy Muzeum Szopek posiadające kolekcję ponad 300 szopek pochodzących z różnych miejsc Czech (wstęp 60 kč). Najcenniejszą jest ruchoma szopka Josefa Probošta składająca się z ponad 2000 figurek i elementów rzeźbionych w drewnie, uruchamianych przy pomocy unikatowego mechanizmu (ogłoszona w 1999 roku Narodowym Zabytkiem Kultury). Po zwiedzeniu Muzeum jedziemy pociągiem do Hradec Králové. To blisko 100 tysięczne miasto położone u zbiegu rzek Orlicy i Łaby jest stolicą kraju hradeckiego. Podczas spaceru po mieście obejrzymy najciekawsze zabytki: gotycką katedrę św. Ducha, barokowy kościół Wniebowzięcia NMP, Rynek z Ratuszem, Białą Wieżę, Rezydencję Biskupią. Na prawym brzegu Łaby zobaczymy powstałą w pierwszej połowie XX wieku zabudowę w stylu secesji i funkcjonalizmu, dzieło słynnych architektów Gočára i Kotěry, dzięki której miasto uzyskało miano Salonu Republiki. O godz. 18.04 odjeżdżamy pociągiem przez Trutnov do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 21.41. Na przejazdy po czeskiej stronie potrzeba 160 kč. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Opracował Wiktor Gumprecht