Drukuj

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 16 marca 2014 r. wycieczkę nr 4. Wyjazd z przystanku „Tunel” przy ul. Wincentego Pola o godz. 8.31 autobusem MZK nr 11 do Wojanowa.

Trasa wycieczki długości 15 km przebiega przez północno-zachodnią część Rudaw Janowickich. Zbiórka uczestników na przystanku Wojanów Biblioteka o godz. 8.50. W Wojanowie, nad Bobrem w pobliżu przystanku MZK oglądamy zrujnowany pałac o ciekawej bryle (liczne wieżyczki, wykusze), powyżej 3-skrzydłowe, monumentalne zabudowania gospodarcze. Następnie drogą leśną za znakami zielonymi idziemy do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym i nim wspinamy się na Sokolik. Na znajdującą się na szczycie skalną turnię wiodą metalowe schody doprowadzające do platformy, z której rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy schodzimy przez Husyckie Skały do schroniska Szwajcarka.

Budynek w którym mieści się schronisko to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma, brata króla Prus. Szlakiem żółtym dochodzimy do Karpnik, na zalesionym wzgórzu za ruinami kościoła ewangelickiego oglądamy duży kamienny krzyż postawiony dla uczczenia mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej. Na zachodnim krańcu miejscowości w zaniedbanym parku stoi neogotycki pałac w końcowym etapie restauracji. W końcowej części wędrówki idziemy obok Karpnickich Stawów do Drogi Królewskiej, którą docieramy do Mysłakowic. Droga ta łączyła w XIX w. rezydencje pruskiej rodziny panującej w Karpnikach i Mysłakowicach i stąd powstała jej nazwa. Około godz. 16 odjeżdżamy z przystanku Mysłakowice PKP autobusem PKS lub MZK do Jeleniej Góry. Na trasie wycieczki przewidziane jest ognisko. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).


Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht