Drukuj

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu  1  czerwca  2014 r.  wycieczkę nr 15. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.27 do Jakuszyc z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej.

Trasa długości 14 km przebiega w zachodniej części Karkonoszy. Od przystanku kolejowego w Jakuszycach drogami leśnymi dochodzimy do Owczych Skał. Granitowa grupa skalna o wysokości blisko 20 m (do 1945 r. pomnik przyrody) jest dobrym punktem widokowym na Wysoki Grzbiet w Górach Izerskich. Za Rozdrożem pod Przedziałem spotykamy zielony szlak, który doprowadzi nas do Hali Szrenickiej, na której stoi duże schronisko PTTK. Tu zmieniamy szlak na czerwony i obok malowniczych skałek o nazwie Trzy Świnki idziemy na Mokrą Przełęcz i dalej Mokrą Drogą do schroniska PTTK „Pod Łabskim Szczytem”. W miejscu obecnego schroniska w połowie XVII wieku powstała strażnica graniczna, która później przekształciła się w budę pasterską, a następnie w schronisko turystyczne. Po odpoczynku schodzimy szlakiem żółtym (Stara Droga) obok okazałych granitowych baszt zwanych Kukułczymi Skałami, poniżej mijamy pozostałości ryz (drewniane rynny służące dawniej do spuszczania drewna). Koło Muzeum Mineralogicznego wchodzimy do Szklarskiej Poręby, skąd około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza z Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Opracował Wiktor Gumprecht