Drukuj

W niedzielę 22 lutego 2015 roku w Jeżowie Sudeckim miało miejsce spotkanie rozpoczynające tegoroczny sezon turystyczny w PTTK. Chodzi oczywiście o Oddział „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Od ponad pół wieku jeleniogórski oddział jest największym w regionie organizatorem działań turystycznych organizowanych dla ogółu zarówno mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej jak i osób przebywających tu czasowo. Wszelkie imprezy organizowane przez PTTK są imprezami bezpłatnymi dla ich uczestników. Może właśnie dlatego są one tak bardzo popularne. Zazwyczaj przychodzi na nie sporo chętnych. Większość z wycieczek prowadzona jest przez działaczy Towarzystwa, posiadających odpowiednie uprawnienia, w ramach wolontariatu. Ponieważ nasi działacze mają uprawnienia do prowadzenia imprez turystycznych niemalże w każdym rodzaju turystyki praktycznie każdy może wybrać dla siebie coś odpowiedniego. Oczywiście największym powodzeniem cieszą się imprezy piesze, zarówno nizinne jak i górskie, nie mniej chętni uczestniczą także w imprezach kolarskich, narciarskich, motorowych, krajoznawczych ale także w imprezach na orientację.

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy sezon turystyczny dla piechurów biorących udział przede wszystkim w Rajdzie na Raty oraz Spacerach Krajoznawczych. Aby nie było tak, że początek sezonu spędzimy przy stole najpierw odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka. Turyści spotkali się w Maciejowej by podążyć Wzgórzami Dziwiszowskimi i wschodnim fragmentem Grzbietu Małego Gór Kaczawskich osiągając jego najwyższe wzniesienie Górę Szybowcową. Po nasyceniu oczu pięknym krajobrazem zeszli do budynku dawnej szkoły szybowcowej, który po remoncie,  przekształcono w Euroregionalne Centrum Spotkań Gmin Partnerskich. W sumie zebrało się tam prawie dziewięćdziesiąt osób.


Foto: Krzysztof Tęcza

Uczestnicy dzisiejszej wycieczki mogli zapoznać się z historią zarówno obiektu, w którym się znajdujemy, jak i też dowiedzieć się czegoś o Gminie Jeżów Sudecki. Poznali także plany turystyczne na rok obecny. Wiktor Gumprecht przedstawił propozycje związane z Rajdem na Raty organizowanym w tym roku już po raz czterdziesty piąty. Krzysztof Tęcza zaprosił na szóstą edycję Spacerów Krajoznawczych oraz zwyczajowo przeprowadził konkurs krajoznawczy. Dzięki nagrodom przekazanym przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Karkonoski Park Narodowy, Książnicę Karkonoską i Regionalną Pracownię Krajoznawczą przy Związku Gmin Karkonoskich wielu z obecnych wróciło do domu z pięknymi wydawnictwami oraz grami edukacyjnymi.

Aby uhonorować osiągniecia turystyczne naszych wędrowców wręczono kilkanaście zdobytych w zeszłym roku odznak turystyki kwalifikowanej. Dokonał tego prezes ZO PTTK Krzysztof Paul. Fakt, iż niektórzy z wyróżnionych zdobywają już kolejne stopnie odznak jest o tyle ważny, iż świadczy on o podnoszeniu przez nich ich wiedzy o regionie, o zasadach bezpiecznego poruszania się w górach oraz o zdobywaniu przez nich stosownego doświadczenia. Świadczy to także o tym, że osoby te świadomie wybierają wypoczynek aktywny na świeżym powietrzu i, że namawiają swoich znajomych do czynienia tego samego. Nie ma bowiem nic gorszego jak, zwłaszcza na emeryturze, poddawać się i gnuśnieć w domach. Ruch to zdrowie. Zapraszamy zatem w imieniu organizatorów do udziału w kolejnych wycieczkach.

Krzysztof Tęcza