Drukuj

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 8 marca wycieczkę nr 3. Wyjazd z dworca PKS autobusem o godz. 9.40 do Kostrzycy. Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez północno-zachodnią część Rudawskiego Parku Krajobrazowego

Z przystanku autobusowego idziemy szosą do Bukowca. W parku zwiedzamy  klasycystyczny pałac wybudowany w 1800 r. przez właściciela wsi hrabiego von Redena (obecnie siedziby Związku Gmin Karkonoskich i Karkonoskiej Pracowni Regionalnej).  Powyżej na wzgórzu Świątynia Ateny – letni pawilon hrabiny. Oglądamy również dwa kościoły: parafialny św. Jana Chrzciciela z 1782 r. i gotycki św. Marcina (kaplica ze sklepieniem kryształowym). Na skalistym wzgórzu za wsią znajdują się sztuczne ruiny zameczku z odremontowaną  cylindryczną wieżą (punkt widokowy). Następnie drogami leśnymi idziemy do Karpnik. Na zachodnim krańcu miejscowości w parku stoi starannie odrestaurowany neogotycki pałac (obecnie luksusowy hotel – dostępny dziedziniec). Na zalesionym wzgórzu za ruinami kościoła ewangelickiego oglądamy duży kamienny krzyż postawiony dla uczczenia mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej. Szlakiem żółtym podchodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”. Budynek w którym mieści się schronisko to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma, brata króla Prus. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki schodzimy do Trzcińska, skąd o godz. 17.01 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Opracował Wiktor Gumprecht