Drukuj

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 1 marca wycieczkę nr 2. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.24 do Rębiszowa.

Trasa długości 14 km przebiega fragmentem Pogórza Izerskiego. W Rębiszowie, dużej wsi łańcuchowej położonej w zachodniej części Przedgórza Rębiszowskiego oglądamy dwa interesujące kościoły, starszy późnogotycki z drugiej połowy XVI w. znajduje się na rozległym cmentarzu otoczonym murem, w którego wnękach umieszczono kamienne epitafia. Kościół parafialny św. Barbary zbudowano w XVIII w. dla ewangelików, wewnątrz ciekawe barokowe wyposażenie. Polną drogą przez Stawy Rębiszowskie idziemy do Proszówki, kolejnej wsi łańcuchowej. Na południowym krańcu wsi wzniesienie z ruinami średniowiecznego zamku Gryf. Wybudowany w XIII w. zamek od 1400 roku wraz z otaczającym terenem był przez ponad 500 lat własnością możnego rodu Schaffgotschów. Opuszczony pod koniec XVIII w. popadł w ruinę a u podnóża wybudowano folwark i pałac, wykorzystując częściowo materiał z rozbiórki zamku , gdzie umieszczono zarząd rozległych dóbr. Następnie ścieżkami polnymi podchodzimy na wzgórze, na którym stoi widoczna z daleka barokowa kaplica św. Leopolda z połowy XVII w. W pobliżu kaplicy zatrzymujemy się na śniadanie przy ognisku. W końcowej części wędrówki idziemy do oddalonego o 5 km Gryfowa Śląskiego. W mieście zachowało się kilka interesujących zabytków. Na rynku XVII wieczny ratusz z charakterystyczną żelbetową wieżą, obok oryginalna fontanna z 1908 r., wokół liczne renesansowe i barokowe kamieniczki. Kościół parafialny p.w. św. Jadwigi z XVI w. z bogatym wyposażeniem, jego najcenniejszym elementem jest mauzoleum Schaffgotschów z pełnoplastycznymi figurami członków rodu. Po zwiedzeniu miasta odjeżdżamy o godz. 16.49 pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Opracował Wiktor Gumprecht