ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

Sylwester, dzień pożegnania Starego i powitania Nowego roku. Telefony, telefony - życzenia, i ten jeden telefon, od Rysia Jędreckiego - byłem przygotowany na kolejne życzenia.
- Włodek Kosterkiewicz nie żyje, zmarł wczoraj w jeleniogórskim szpitalu.

Odszedł kolejny, jeden z pierwszych ratowników Grupy Sudeckiej.

Czy Pan Bóg nie ma litości ? Pomyślałem w pierwszej chwili.

Kilka tygodni temu pożegnaliśmy Wieśka Chachułę. Włodek - "Włodziu"- był jednym z pierwszych ratowników i przewodników, góral karkonoski z wyboru. Związany z Karkonoszami od czasów Liceum, które ukończył w Jeleniej Górze. Pracując w schroniskach, przy znakowaniu szlaków i tyczkowaniu poznał Karkonosze znakomicie. W pierwszych latach ( od 1954 r.)  był ratownikiem sezonowym zimą, latem prowadził wycieczki - był przy tym znakomitym gawędziarzem. Przy "góralskich herbatkach" Jego opowieści były kolorowe, pełne humoru, ogromnej wiedzy o ludziach, zdarzeniach, wypadkach. "Włodziu" był chodzącą kroniką - przewodnicko-ratowniczą.

Włodek był ratownikiem wyrazistym, szczególnie przydatnym w czasie akcji poszukiwawczych, kiedy siedząc w Stacji Centralnej prowadził kolegów po "zakamarkach" Karkonoszy. Krzysztof Czerkasow - nasz lekarz, zainicjował ciekawe spotkania, na których - czasami przy szklaneczce - snuliśmy opowieści "jak to drzewiej bywało". Ma z tego powstać książka. Filarem tego przedsięwzięcia był właśnie Włodek. Nikt z nas nie przypuszczał, że odejdzie tak szybko. Ale, obiecuję, książkę napiszemy!

Szkoda tylko, że nie będziemy mogli mieć na niej autografu Tego, który tak fantastycznie pamiętał i opowiadał o tamtych latach.

A może te opowieści będzie snuł gdzieś, w innych, lepszych górach?

Cześć Twej Pamięci, Włodku...

- Marian Sajnog

 

Pogrzeb śp. Włodzimierza Kosterkiewicza odbędzie się 5 stycznia (poniedziałek)  b.r. o godz. 12:30 na starym cmentarzu w Cieplicach.

2356941
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
3433
1229
14883
2324524
49178
101708
2356941

Twoje IP: 3.236.51.151
2021-10-23 20:48
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze