Drukuj

XLIV Rajd na Raty
Wycieczka autokarowo - piesza
Góra Świętej Anny, Prudnik, Pradziad
18.10 - 19.10.2014 r.

 

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht.

 

Program wycieczki

 

18.10.2014 r. - sobota
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godzinie 7,00.
Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Góra Świętej Anny – Prudnik – Głuchołazy

 

Góra Świętej Anny – wieś położona około 30 km od Opola, na stoku wzgórza o tej samej nazwie, na którym znajduje się znane sanktuarium, licznie odwiedzane przez pielgrzymów. Na szczycie góry stoi zespół klasztorny franciszkanów z gotyckim kościołem św. Anny, w ołtarzu głównym cudowna, łaskami słynąca figura Świętej Anny Samotrzeciej z XV w. Przed kościołem dziedziniec otoczony krużgankami, nazywany Rajskim Placem, poniżej na stokach góry zespół kaplic tworzących malowniczą kalwarię.

W 1921 roku w okolicy stoczono najcięższe walki czasie III powstania śląskiego. Upamiętnia je monumentalny Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Poniżej pomnika, w nieczynnym kamieniołomie znajduje się olbrzymi amfiteatr, jeden z największych w Europie.

 

Prudnik – oglądamy najciekawsze zabytki miasta: barokowy kościół św. Michała Archanioła z bogatym wyposażeniem, Rynek z Ratuszem, mury miejski, Wieżę Woka – najstarszy zabytek miasta, pozostałość po średniowiecznym zamku, po renowacji stała się punktem widokowym pozwalającym podziwiać panoramę miasta i okolic (wstęp 3 zł).

 

 Prudnik Las – w znajdującym się tu klasztorze franciszkanów w okresie od 6 października 1954 do 28 października 1955 był więziony kardynał Stefan Wyszyński. W 1996 roku biskup opolski, abp Alfons Nossol, podniósł kościół do rangi sanktuarium św. Józefa. Po obejrzeniu celi, w której był więziony Prymas i kościoła św. Józefa Aleją Wilka z Gubbio idziemy na Kozią Górę, gdzie w 2009 roku wybudowano wieżę widokową, z zadaszonego tarasu widokowego rozpościera się piękny widok na Prudnik i okolicę.

 

 

 

 

Nocleg mamy zarezerwowany w Ośrodku Czerwony Kozioł w Głuchołazach

 

19.10.2014 r. - niedziela
Przejazd: Głuchołazy – Karlova Studánka – Ovčárna
Wycieczka piesza:    Ovčárna  –  Praděd  –  Barborka  –  Údolí Bílé Opavy  -
-  Karlova Studánka    12 km

 

Ovčárna – hotel górski na wysokości 1300 m , obok narciarskie trasy zjazdowe.

Praděd – Pradziad (1491 m) – najwyższy szczyt Wysokiego Jesionika i całych Sudetów Wschodnich, na wierzchołku wieża telewizyjna o wysokości 145 m, z oszklonego tarasu widokowego na wysokości 80 m rozpościera się rozległy widok od  Śnieżki na zachodzie po Tatry na wschodzie (wjazd windą 80 kč).

Barborka – stylowe schronisko górskie na wysokości 1400 m, jedno z najstarszych w Jesionikach.

Údolí Bílé Opavy – Dolina Białej Opawy – dzięki licznym kaskadom wodnym i małym wodospadom uważana za najbardziej malowniczy szlak we wschodniej części Sudetów, Cała dolina ma około 3 km długości i głęboko wcina się w zbocza Pradziada i Wysokiej Holi, na niektórych odcinkach tworzy nieduże kaniony. Strome zbocze zarośnięte gęstym lasem nadają całości charakter dzikiej nieujarzmionej przyrody. Ścieżka prowadzi  raz po jednej stronie potoku, raz po drugiej, a przejście umożliwiają liczne mostki i kładki.

Karlova Studánka – małe kameralne uzdrowisko, jednolita zabudowa z wykończeniem budynków drewnem tworzy niezwykle malowniczy widok. Po krótkim spacerze odjeżdżamy do Jeleniej Góry, gdzie docieramy około godziny 21.

 

 

 

 

Koszt wycieczki:  198 zł
w tym: autobus, nocleg, wyżywienie (obiadokolacja i śniadanie) ubezpieczenie NNW, KL, obsługa przewodnicka

Zapisy wraz z wpłatą  przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86