Drukuj

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w czwartek 3 czerwca 2021 r. na wycieczkę nr 2 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.35 do Ścinawki Średniej (z przesiadką w Wałbrzychu Głównym).Trasa wycieczki długości 13 km przebiega w południowo-wschodniej części Wzgórz Włodzickich. Od stacji kolejowej w Ścinawce szlakiem czerwonym podchodzimy na Kościelec. Zwiedzamy tu Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej z barokowym kościołem i kaplicami kalwaryjnymi. W pobliżu na wierzchołku Góry Wszystkich Świętych znajduje się kamienna wieża widokowa wybudowana w 1913 roku. Z tarasu na wysokości 15 m roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram sudeckich od Karkonoszy przez Góry Wałbrzyskie, Sowie po Masyw Śnieżnika. Następnie szlakiem zielonym idziemy na Górę Świętej Anny, gdzie znajduje się kolejna wieża. Wzniesiona w 1911r z ciosów czerwonego piaskowca kwadratowa wieża o wysokości 25m jest znakomitym punktem widokowym na Sudety Środkowe. Poniżej szczytu stoi barokowa kaplica św. Anny oraz budynek dawnego schroniska. W końcowej części wędrówki schodzimy do Nowej Rudy, skąd o godz. 17.50 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczka nr 3 odbędzie się w niedzielę 6 czerwca. Wyjazd pociągiem o godz. 7.35 do stacji Wałbrzych Szczawienko.

Trasa długości 12 km prowadzi przez fragment Pogórza Wałbrzyskiego w środkowej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Od stacji Wałbrzych Szczawienko główną drogą dochodzimy do Palmiarni. Na teren ogrodu wchodzimy kamienną bramą z piękną, kutą kratą nawiązującą do bram parkowych w Książu. Palmiarnia Lubiechowska (wstęp 15zł) o powierzchni ok. 1900 m kw. jest jedną z najstarszych w Polsce, wybudowana w latach 1911-14 z polecenia księcia Henryka XV von Pless. Wokół znajdował się ogród w stylu japońskim i rosarium w którym uprawiano m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach nazwane Daisy na cześć żony księcia. Centralna część palmiarni ma 15 m wysokości, ściany pokryte są tufem wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Etna, wewnątrz pośród roślin ukryte są ławki, altanki i groty. Obecnie jest tu około 200 gatunków roślin egzotycznych (m.in. dracena, opuncja, krzewy kawowca, cytryny i mandarynki). Po zwiedzeniu Palmiarni szlakiem zielonym idziemy do Wąwozu Książ, gdzie na skalistym cyplu nad lewym brzegiem rzeki Pełcznicy wznoszą się ruiny romantycznego zamku Stary Książ wybudowanego pod koniec XVIII w. na miejscu średniowiecznego założenia. Wędrując wąwozem dochodzimy do Pełcznicy, tu oglądamy ruiny kościoła św. Anny z XIV wieku, W końcowej części wycieczki zwiedzamy najważniejsze zabytki Świebodzic i o godz. 17.06 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Obydwie wycieczki prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). W czasie wycieczek obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht