ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w czwartek 15 sierpnia 2019 r. na wycieczkę nr 29 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.38 do stacji Wałbrzych Szczawienko.

Trasa długości 16 km prowadzi przez fragment Pogórza Wałbrzyskiego we wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Od stacji Wałbrzych Szczawienko główną drogą dochodzimy do Palmiarni. Na teren ogrodu wchodzimy kamienną bramą z piękną, kutą kratą nawiązującą do bram parkowych w Książu. Palmiarnia Lubiechowska (wstęp 8zł) o powierzchni ok. 1900 m kw. jest jedną z najstarszych w Polsce, wybudowana w latach 1911-14 z polecenia księcia Henryka XV von Pless. Wokół znajdował się ogród w stylu japońskim i rosarium w którym uprawiano m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach nazwane Daisy na cześć żony księcia. Centralna część palmiarni ma 15 m wysokości, ściany pokryte są tufem wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Etna, wewnątrz pośród roślin ukryte są ławki, altanki i groty. Obecnie jest tu około 250 gatunków roślin egzotycznych (m.in. dracena, opuncja, krzewy kawowca, cytryny i mandarynki). Po odpoczynku w kawiarni znajdującej się wśród egzotycznej roślinności szlakiem zielonym przez Lubiechów (po drodze oglądamy dwa krzyże pokutne) idziemy do florystyczno- geologicznego rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy”. Główną atrakcją jest tu zalane wodą o zielonkawym zabarwieniu wyrobisko dawnego kamieniołomu wapieni, którego urwiste skaliste brzegi osiągają do kilkunastu metrów wysokości. Z rezerwatu drogami leśnymi i następnie szlakiem czerwonym docieramy do Świebodzic. Po obejrzeniu najważniejszych zabytków miasta (kościoły św. Mikołaja oraz św. Piotra i Pawła, ratusz, fragmenty murów obronnych) o godz. 18.00 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

Wycieczka nr 30 odbędzie się w niedzielę 18 sierpnia. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.17 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do miejscowości Josefův Důl (z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Smržovce). Na stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński.

Trasa wycieczki o długości 13 km przebiega w południowej części czeskich Gór Izerskich. W pobliżu stacji kolejowej w Josefovym Dole zwiedzamy znajdujące się w budynku dawnej szkoły niewielkie Muzeum Regionalne. Następnie ścieżką dydaktyczną, mijając wodospad na Czerwonym Potoku dochodzimy do Čertovych Kamieni, na których znajduje się punkt widokowy na okolicę i pobliski zbiornik wodny. Od skał szlakiem żółtym dochodzimy do zapory na rzece Kamienicy. Wybudowany w latach 1976 – 80 zbiornik Josefův Důl o powierzchni 1.4 km² jest największy wśród jezior zaporowych Gór Izerskich. Po spacerze koroną zapory idziemy przez Hrabětice na wieżę widokową Slovanka. Ważąca prawie 5 ton żeliwna wieża jest najstarszą tego typu konstrukcją w Czechach. Z tarasu widokowego na wysokości 14 m roztacza się wspaniała panorama Gór Izerskich, Karkonoszy, a nawet Czeskiego Raju. Po obejrzeniu widoków idziemy przez Dolní Maxov do stacji kolejowej Josefův Důl, skąd o godz. 16.27 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 19.25.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

 

1595005
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
225
346
1056
1583438
12017
26527
1595005

Twoje IP: 34.200.218.187
2020-08-11 10:38
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze