ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze
W czwartek 28 marca 2019 roku przewodnicy sudeccy spotkali się na kolejnym szkoleniu zorganizowanym przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” i Firmę Arado, zarządcę jeleniogórskich podziemi.


Foto: Krzysztof Tęcza

„Time Gates - Bramy Czasu” to najnowsza atrakcja turystyczna w ofercie naszego miasta. Oficjalne jej otwarcie miało miejsce pod koniec ubiegłego roku i trzeba powiedzieć, że miejsce to „chwyciło”. Tylko w dwóch pierwszych miesiącach 2019 roku podziemia odwiedziło ponad 7 tysięcy osób. Jest to bardzo dobry wynik. Nie można jednak na tym poprzestać. Dlatego cały czas podstawowa oferta jest uzupełniana o kolejne ciekawe elementy. Na pewno strzałem w dziesiątkę było zorganizowanie pokazów szalonego naukowca. Przede wszystkim dlatego, że nie są to tylko zwykłe sztuczki pokazywane ku uciesze widzów. Emil Foniokpoprzez niby proste sprawy uczy. Bo samo wykorzystanie płynnego azotu do zamrażania różnych rzeczy to nic nadzwyczajnego. Ale pokazanie jak to wpływa na istotę żywą rodzi już w widzach wiele pytań i zaciekawia ich na tyle, że podejmują rozmowy.

Tym razem nasi przewodnicy zostali zaproszeni do podziemi zarówno na sprawdzenie co się tutaj zmieniło jak i na pokaz Emila. I myślę, że było to dla nich niezwykłym przeżyciem, bo zaskoczeniem na pewno. Nie zawsze bowiem mamy możliwość zjeść zamrożoną chrupkę czy powdychać opary gazu mającego temperaturę minus 195 stopni. Chociaż początkowo gdy zaproponowano umycie takim zimnym gazem rąk widziałem jak prawie wszyscy schowali je za siebie. Na szczęście znalazła się odważna, która zaufała naszemu naukowcowi. Tak, jak było do przewidzenia nic się nie stało.

Przewodników przywitał piszący te słowa oraz dyrektor obiektu Kamil Zięba. I to właśnie on opowiedział o początkach tego przedsięwzięcia, o związanych z jego realizacją kłopotach. Najważniejsze jednak, że przedstawił planowane nowości, bo firma żeby istniała musi się rozwijać. Dlatego co kilka miesięcy będą otwierane bramy czasu dotyczące nowych tematów. Poza tym wciąż są odkrywane i czyszczone kolejne odcinki podziemi. Obecnie Firma Arado rozwija swoją ofertę o zwiedzanie Jeleniej Góry. Jest to bardzo dobry pomysł gdyż dobrze jest poznać samo miasto zanim zejdzie się do podziemi.Foto: Krzysztof Tęcza

Nasi przewodnicy mogli przejść udostępnione do zwiedzania części podziemi ale także zostali wprowadzeni do miejsc jeszcze niedostępnych tak by wiedzieli ile jeszcze jest tutaj do zrobienia.

Mam nadzieję, że to spotkanie doprowadzi do nawiązania kontaktów biznesowych pomiędzy Firmą Arado a biurami podróży, które były reprezentowane podczas spotkania.

Dziękuję serdecznie Kamilowi Ziębie, który zarządza obiektem w Jeleniej Górze za zaprezentowanie obiektu, przedstawienie planów na przyszłość i miłe przyjęcie. Oczywiście moje podziękowania dotyczą także całej załogi, która nas podejmowała.

Krzysztof Tęcza

1594284
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
335
3718
10846
1579529
11296
26527
1594284

Twoje IP: 35.172.233.215
2020-08-09 16:48
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze