ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze


We wtorek 4 grudnia 2018 roku w Pałacu na Wodzie w Staniszowie miało miejsce polsko-niemieckie spotkanie grup roboczych w sprawie nowego projektu turystycznego zagospodarowania terenów przygranicznych. Niedawno został ukończony projekt pod nazwą „Ogrodowe marzenie Puecklerów” i przyszła pora na przymiarkę do dużego projektu o nazwie „Skarbnica Karkonoszy i Łużyc Górnych – pałace, parki i ogrody po obu stronach Nysy”. Grupa robocza ze strony niemieckiej przybyła z Bautzen (Budziszyna) a ze strony polskiej Starostwo Powiatu Jeleniogórskiego zaprosiło przedstawicieli PTTK, KPN, Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, ZGK, DZPK.


Foto: Krzysztof Tęcza

Na spotkanie przybył nowy starosta jeleniogórski pan Krzysztofa Wiśniewski, który odniósł się do wspólnego przedsięwzięcia.Powiedział on: „Serdecznie witam na dzisiejszej konferencji podsumowującej mikroprojekt z obszaru dziedzictwa kulturowego pod nazwą „Skarbnica Karkonoszy i Łużyc Górnych”. Roboczy mikroprojekt powstał z inicjatywy powiatu jeleniogórskiego oraz spółki marketingowej Łużyce Górne –Dolny Śląsk, która reprezentuje powiaty Gõrlitz i Bautzen. Do projektu zleciliśmy grupie roboczej przygotowanie czegoś w rodzaju platformy wyjściowej czyli określenia aktualnego stanu obiektów pałacowo-parkowych oraz pojedynczych obiektów z obszaru dziedzictwa kulturowego na terenie Łużyc Górnych i Kotliny Jeleniogórskiej”.

W pierwszej części spotkania strona niemiecka pokazała co zostało dokonane do dnia dzisiejszego a co pozostało do zrobienia w przyszłości. Ponieważ teren, o którym mówimy, obfituje w ciekawe i piękne zabytki chodzi o to by zachęcić turystów niemieckich do odwiedzania Ziemi Jeleniogórskiej a turystów polskich do wypadów na Górne Łużyce. Główne założenie programu wspólnej trasy kładzie nacisk na obiekty pałacowo-parkowe, co nie jest czymś nadzwyczajnym, zważywszy na to, że w ostatnich latach wiele takich założeń dzięki pozyskanym środkom finansowym zmieniło się nie do poznania. Niemniej projekt dopuszcza umieszczenie w wykazie innych atrakcyjnych obiektów. Podczas burzliwej dyskusji przedstawiciele instytucji z naszego regionu ustalili wstępną listę takich obiektów. Umieszczono na niej: zamek Chojnik, wieżęksiążęcą w Siedlęcinie, założenie pałacowo-parkowe w Staniszowie Górnym, pałac w Pakoszowie, zamek królewski w Mysłakowicach, pałac w Miłkowie, pałac Schaffgotschów w Jeleniej Górze-Cieplicach, założenie pałacowo-parkowe w Bukowcu, pałace w Łomnicy, pałac w
Foto: Krzysztof Tęcza

Wojanowie i założenie parkowe na Wzgórzu Kościuszki wraz z jego atrakcjami: podziemiami Arado, przekrojem geologicznym Sudetów, szubienicą, pomnikami małżonków Schõnau, Muzeum Karkonoskim. Jako łączniki zaproponowano zamek Czocha i kościół z klasztorem w Lubomierzu.

Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas obiekty swoim potencjałem przyciągną na nasz teren turystów niemieckich. Oczywiście są to na razie założenia wstępne. Teraz nasze propozycje zostaną przeanalizowane przez stronę niemiecką i wtedy spotkamy się ponownie by dopiąć całość.

Krzysztof Tęcza

1420524
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
131
370
1345
1399647
56993
85824
1420524

Twoje IP: 35.172.195.82
2020-01-24 05:43
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze