ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

W Muzeum Karkonoskim 26 października 2018 roku otwarto wystawę pt. W hołdzie Niepodległej. Tym razem zaprezentowano zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obejrzeć można było m.in. dzieła Jacka Malczewskiego. KUL wśród swoich zbiorów posiada także dzieła Jana Matejki i Józefa Chełmońskiego. Oczywiście to nie wszystko. Dla nas akurat w tym momencie ważnym faktem było przywiezienie pucharów kryształowych z herbami rodziny Schaffgotschów. Niestety zbiory jakie ten ród zgromadził przez wiele wieków zostały po II wojnie światowej rozproszone po całej Polsce. Ponieważ odbyło się to w majestacie obowiązującego prawa nie możemy ubiegać się o ich zwrot. Na dzień dzisiejszy stanowią one ozdobę wielu muzeów narodowych w całym kraju. My musimy zadowolić się możliwością ich czasowego wypożyczania.


Foto: Krzysztof Tęcza

Dla tej konkretnie wystawy zostały przywiezione z Lublina dzieła przedstawiające zarówno sporą wartość historyczną ale także, co dla nas jest znacznie ważniejsze, związane z naszym regionem. Przede wszystkim pokazano dzieła wybitnego artysty Jerzego Nowosielskiego. Trzeba przypomnieć, że akurat on jest autorem dzieł jakie namalował w obecnej cerkwi w Jeleniej Górze. Innymi eksponatami związanymi z naszym terenem są kielichy z herbami wspomnianego rodu Schaffgotschów.

Zbiory zaprezentowane w Muzeum Karkonoskim zaprezentował dyrektor muzeum KUL Krzysztof Szyicki, który jest kuratorem przedstawianej wystawy. Oprócz prezentacji przyznał on, że jest pod wrażeniem profesjonalizmu pracowników Muzeum Karkonoskiego, którzy pomagali mu w organizacji wystawy.

Przedstawicielem KUL-u był ksiądz profesor Andrzej Dębiński, który jako rektor Uniwersytetu podziękował za możliwość udostepnienia cząstki zbiorów w Jeleniej Górze.

W trakcie wernisażu radny Sejmiku Dolnośląskiego Marek Obrębalski wręczył Annie Gul Srebrną Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Pani Anna zajmuje się konserwacją zbiorów. Jej niezwykłe umiejętności i wiedza pozwoliły na uratowanie wielu dziel sztuki.

Krzysztof Tęcza

1594297
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
348
3718
10859
1579529
11309
26527
1594297

Twoje IP: 35.172.233.215
2020-08-09 17:01
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze