ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w czwartek 19 czerwca 2014 r. wycieczkę nr 18. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.30 do Wojciechowa (kierunek Świeradów Zdrój).

Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez południową część Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. W Wojciechowie oglądamy barokowy kościół św. Bartłomieja z dość bogatym wyposażeniem, w pobliżu kamienny krzyż pokutny. Drogą polną idziemy do Radomic gdzie zwiedzamy kościół św. Jakuba i Katarzyny, wewnątrz niezwykle cenny gotycki tryptyk z 1510 roku z figurą Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów. Następnie schodzimy do Maciejowca. We wsi znajduje się cenny zespół parkowo-pałacowy:  dwór z XVII wieku i klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem (obydwa w złym stanie technicznym) oraz ośmioboczna barokowa kaplica Wniebowzięcia NMP z 1692 r., wokół pałacu i kaplicy rozciąga się rozległy park krajobrazowy z cennymi okazami drzew. Szlakiem żółtym przez Pokrzywnik idziemy na Stanek, urwisko skalne o wysokości około 50 m kończące się punktem widokowym na Jezioro Pilchowickie, skąd drogą wzdłuż Bobru dochodzimy do zapory wrzeszczyńskiej. Kamienna tama na Bobrze o wysokości blisko 20 m  wybudowana w 1927 r. utworzyła Jezioro Wrzeszczyńskie o powierzchni 40 ha, najmłodsze z całego zespołu zbiorników na Bobrze. W końcowej części wędrówki idziemy przez Wrzeszczyn do Siedlęcina i autobusem MZK lub pociągiem odjeżdżamy do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Wlenia.

 

Wycieczka nr 19 odbędzie się w niedzielę 22 czerwca. Wyjazd z Jeleniej Góry z dworca PKS autobusem o godz. 10.00 do Sędziszowej (kierunek Legnica).

Trasa długości 15 km. prowadzi z Doliny Kaczawy na Przełęcz Widok w Grzbiecie Południowym Gór Kaczawskich. Od przystanku autobusowego w Sędziszowej przechodzimy przez Kaczawę do dawnego kamieniołomu porfirów w pd.-zach. zboczu Wielisławki. Ściana wyrobiska złożona z dużej ilości słupów-kolumn przypomina prospekt organowy, stąd nazwa „Organy Wielisławskie”(pomnik przyrody). Na skraju wsi wieża mieszkalna z XV w. z dobudowanym w 1603 r. 3-skrzydłowym budynkiem dworu, przy wejściu głównym bogato zdobiony kamienny portal. W Świerzawie zwiedzamy najcenniejszy zabytek miasta, romański kościół śś. Jana i Katarzyny z unikatowymi pochodzącymi  z XIII w. polichromiami. Oglądamy również gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z bogatym wyposażeniem. Ze Świerzawy szlakiem żółtym dochodzimy do Lubiechowej. Zwiedzamy tu jeden  z  najcenniejszych  obiektów  sakralnych   Pogórza  Kaczawskiego: gotycki  kościół śś. Piotra i Pawła, w prezbiterum bogaty zespół fresków z XIV i XV w. W górze wsi ruina okazałego renesansowego dworu. W końcowej części wycieczki przez Chrośnickie Rozdroże i Przełęcz Widok idziemy do Dziwiszowa skąd odjeżdżamy autobusem MZK lub PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Opracował Wiktor Gumprecht

2584498
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
938
3827
4765
2556602
59678
74323
2584498

Twoje IP: 75.101.211.110
2022-01-24 12:57
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze