Drukuj

 

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu  6  kwietnia 2014 r.  wycieczkę nr 7. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.31 do Starej Kamienicy (kierunek Węgliniec). Tam obok stacji kolejowej o godz. 9.50  zbiórka uczestników.

Trasa wycieczki długości 15 km prowadzi przez wschodni kraniec Gór Izerskich. Od stacji kolejowej w Starej Kamienicy idziemy drogą do Kopańca. W środkowej części wsi oglądamy gotycki kościół św. Antoniego Padewskiego z barokowym wnętrzem. Następnie przez górną część Kopańca podchodzimy na Grzbiet Kamienicki Gór Izerskich, trawersujemy Kozią Szyję, drogami leśnymi schodzimy do doliny Małej Kamiennej i docieramy do rezerwatu „Krokusy w Górzyńcu”. Rezerwat utworzono w celu ochrony prawdopodobnie naturalnego stanowiska szafrana (Crocus), jedynego poza Tatrami i ich przedpolem stanowiska tego gatunku w Polsce.Populację krokusów szacuje się tu na ponad tysiąc sztuk. Po obejrzeniu kwitnących okazów podchodzimy na grzbiet, gdzie spotykamy sztolnie dawnej kopalni pirytów dostarczającej w XVIII w. surowca do wytwórni kwasu siarkowego. Kilkaset metrów dalej podziwiamy Zbójeckie Skały - rozległą grupę skalną na krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, do 1945 r. pomnik przyrody. W końcowej części wędrówki schodzimy do stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie Dolnej, skąd o godz. 17.38 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

Opracował Wiktor Gumprecht