ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze

28.12.1948 – 04.07.2024
Jeleniogórzanin z Jeżowa Sudeckiego, podróżnik, pilot wycieczek, rezydent biur podróży poza granicami Polski na różnych kontynentach, przewodnik sudecki, nauczyciel, autor licznych prezentacji z podróży po świecie, fotograf, wykładowca na kursach pilotów i kursach przewodnickich, w ostatnich latach - freelancer, czyli wolny strzelec.

W roku 1967 ukończył Technikum Ekonomiczne w Jeleniej Górze – specjalność: ekonomika przemysłu oraz kurs przewodnicki, uzyskując uprawnienia przewodnika sudeckiego III klasy. Uwielbiał język angielski i jak sam opowiadał w 2006 r. redaktorom „Jelonki”: „Tak się szczęśliwie złożyło, że od początku szkoły średniej pasjonował mnie język angielski, a że w szkole człowiek nie jest w stanie się nauczyć, zacząłem uczyć się sam. Napisałem list do królowej angielskiej. To był mój pierwszy list, który napisałem w języku angielskim i otrzymałem odpowiedź. Na kopercie była pieczęć pałacu, a dama dworu napisała, że niestety królowa nie rozdaje autografów osobom, których nie zna, ale bardzo dziękuje za miłe słowa.”

W roku 1971 ukończył studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu na kierunku organizacja przetwarzania danych. Po studiach pracował w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Turystyki – filii WSE w Jeleniej Górze, jako asystent dziekana. Opiekował się też Kołem Turystycznym AKT. Ukończył kurs pilota wycieczek zagranicznych. Później pełnił funkcję dyrektora w Wojewódzkim Centrum Usług Turystycznych „Centur-Karkonosze” w Jeleniej Górze (późniejsze WPGT „Karkonosze”), zajmując się obsługą ruchu turystycznego, a także organizując m. in. coroczne Rajdy Terenowych Przedsiębiorstw Turystycznych.

Znając bardzo dobrze język angielski, uczył tego języka, a także przedmiotu hotelarstwo w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych (1982-1989, 2000-2005). Organizował tam Międzynarodowe Rajdy Lingwinistyczne, w których uczestniczyli słuchacze wszystkich policealnych szkół turystycznych z Polski oraz młodzież z Niemiec, Anglii, Francji i Związku Radzieckiego.
Uwielbiał podróże zagraniczne, jako budowanie swojego osobistego potencjału: „Zwiedziłem kawał świata. W ciągu jednego roku odwiedziłem Peru, Meksyk, dwa razy Chiny i Stany Zjednoczone i to jest mój dochód. Nie w postaci pieniędzy, tylko w postaci wiedzy o świecie.”

Mieszkańcy Jeleniej Góry oraz kuracjusze z Cieplic mogli Go spotkać w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach, „w cyklu czwartkowym” i podziwiać prezentacje z podróży po świecie, przygotowane perfekcyjnie przez Stanisława, otrzymywali ogromną dawką informacji o odwiedzanych egzotycznych krajach i miejscach, okraszane doskonałymi zdjęciami. Cykl ten trwał kilkanaście lat.
Ulubionym miejscem Staszka była: „Sahara. Magiczne miejsce, klimat, ludzie, którzy tam mieszkają. Fascynuje mnie to, jak bardzo ci ludzie są z nią zżyci. Lubię posiedzieć wieczorem na wydmach i posłuchać pustyni.”

Stanisław zdobył II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pilota Roku 2010, współorganizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną.
Każda działalność Stanisława była synonimem „rzetelnej roboty”. Był zawsze przygotowany, perfekcyjny w organizowaniu wydarzeń, elokwentny, pogodny, kulturalny.
 
 
Pogrzeb Stanislawa Dąbrowskiego w poniedziałek o godz. 12.00 na starym cmentarzu w Jeleniej Górze, 
przy ul. Sudeckiej.
 
Żegnaj Latający Holendrze…
- Andrzej Mateusiak

4574360
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
79
947
1026
4562395
29166
58117
4574360

Twoje IP: 44.200.194.255
2024-07-15 03:14
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze