ul. 1 Maja 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 75-7525851, tel/fax. 75-7523627
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze


W gościnnych murach Książnicy Karkonoskiej w dniu 3 kwietnia 2024 roku odbył się wernisaż wystawy pod nazwą „Krajoznawczy kalejdoskop kolekcjonerski (w 6 odsłonach)” , który zgromadził ponad 40 osób zainteresowanych turystyką i krajoznawstwem. Wystawę zorganizował Dział Regionalny Książnicy wspólnie z Podkomisją Kolekcjonerstwa Krajoznawczego Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” (fot. 1).

Fot. 1. Otwarcie wystawy. Od lewej: Zbigniew Pelisiak, Krzysztof Tęcza, Janusz Milewski, Jan Lercher, Anna Gałkowska, Andrzej Gawłowski, Danuta Skierś, Janusz Turakiewicz

Wystawę wsparli również: Rada Fundacji Instytut Gospodarki Turystycznej reprezentowana przez jej Przewodniczącego prof. dr hab. Andrzeja Rapacza i Towarzystwo Karkonoskie w osobie jego Prezesa Janusza Korzenia. Wernisaż poprowadził Jan Lercher – Kierownik Działu Regionalnego Książnicy Karkonoskiej, który po powitaniu wszystkich przybyłych przedstawił ideę wystawy i jej praktyczną realizację w postaci zaprezentowanych kolekcji. Prezes Oddziału „Sudety Zachodnie” Krzysztof Tęcza w kilku słowach opisał aktywność wystawienniczą krajoznawców jeleniogórskich, a następnie wręczył uroczyście srebrne odznaki „Kolekcjoner Krajoznawca” przyznane przez Podkomisję Kolekcjonerstwa Krajoznawczego Zarządu Głównego PTTK Januszowi Milewskiemu i Januszowi Turakiewiczowi. Wręczył też legitymację Organizatora Turystyki PTTK Janowi Tyczyńskiemu. Następnie zabierając głos Przewodniczący Podkomisji Kolekcjonerstwa Krajoznawczego Oddziału Janusz Milewski przedstawił wystawców oraz ich kolekcje, które uświetniły wystawę. Podtytuł wystawy „w 6 odsłonach” właśnie odnosi się do udziału 6 wystawców, którzy udostępnili publiczności najciekawsze fragmenty swych kolekcji. Mówca zwrócił uwagę, że bardzo szeroki wachlarz tematyczny pokazanych fragmentów zbiorów krajoznawczych jest odbiciem z jednej strony szerokich zainteresowań krajoznawczych i turystycznych wystawców, a jednocześnie obrazuje szerokie spektrum uczuć i przeżyć, których doświadczyli podczas peregrynacji po Polsce. Następnie Jan Lercher poprosił wystawców o zaprezentowanie swych kolekcji. Pokazująca eksponat pt. „Dzwoneczki” Danuta Skierś stwierdziła, że podczas odkrywania nowych miejsc turystycznych ważne jest dla niej zachowanie pamięci o tych miejscach i właśnie dzwoneczki stały się pamiątkami z pobytu w nich. A ma ich w swoim zbiorze już ponad 300 egzemplarzy. Z kolei Andrzej Gawłowski, właściciel eksponatu pn. „Dziadki do orzechów”, w krótkich słowach przybliżył historię tych barwnych przedmiotów i ich znaczenie w kulturze i obyczajach. Sam je remontuje i naprawia i jego najnowszym przedsięwzięciem było własnoręczne wykonanie dziadka – giganta o wysokości 3,2 m i postawienie go na swojej posesji jako totemu. W swojej kolekcji ma ponad 350 dziadków, z których najstarszy liczy sobie ponad 200 lat. Kolejny wystawca Janusz Turakiewicz, prezentujący fragmenty dwóch swoich kolekcji „Dobre, bo karkonoskie” i „Dobre, bo dolnośląskie”, podniósł znaczenie gromadzenia artefaktów regionalnych dla ukazania szerokiego spektrum działalności mieszkańców Dolnego Śląska we wszystkich dziedzinach społecznej aktywności. Niejednokrotnie ze zdumieniem zwiedzający dowiadują się, oglądając te eksponaty, o przedsięwzięciach, wydarzeniach, aktywności mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej (fot. 2).


Fot. 2. Podczas wernisażu nie zabrakło również zabawnych wydarzeń

Następnie Janusz Milewski, którego trzy kolekcje: „Papierowe klucze”, „Spotkani w trasie” i „Na przezroczystej stopie” znalazły się na wystawie, przybliżył ich merytoryczną zawartość i znaczenie krajoznawcze. Zbiór „Papierowe klucze” zawiera bilety wstępu do różnego rodzaju obiektów: muzeów, skansenów, kościołów i wież widokowych, obiektów przyrodniczych, zamków i pałaców, itp. Prezentowane bilety zwracają uwagę swą grafiką i estetyką stając się jednym z ważnych elementów promocji tych zabytków (fot. 3).

 


Fot. 3. Zwiedzający przy eksponatach

W zbiorze „Spotkani w trasie” znalazły się listy (koperty) z autografami słynnych Polaków, m.in. Ireny Szewińskiej, Wisławy Szymborskiej. Czesława Miłosza, Jerzego Kukuczki, Stanisława Maczka, Czesława Słani, Mirosława Hermaszewskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Wajdy czy Stanisława Skalskiego. Z kolei w kolekcji „Na przezroczystej stopie” znalazły się szklane świeczniki, wazony, szklanki czy kieliszki zaprojektowane przez dolnośląskich artystów szkła i wykonane w dolnośląskich hutach szkła (już nieistniejących), a których wyróżniającą cechą jest przezroczysta stopa (fot. 4). Kolejny wystawca Ryszard Zwierzyna w swoim eksponacie zatytułowanym „Układanki” pokazał zwiedzającym bajecznie kolorowe odznaki z imprez turystycznych i wydarzeń, które można ułożyć jak puzzle, przybliżając w ten sposób tematykę regionów, gór czy tras turystycznych. W swym eksponacie pn. „Archiwalne kubki” jego wystawca Ivo Łaborewicz pokazał ceramiczne kubki i filiżanki, które zostały wydane z okazji różnorodnych imprez i wydarzeń. Często na tych przedmiotach zostały umieszczone loga organizatorów jak i stosowne hasła.

Wszyscy wystawcy otrzymali z rąk Janusza Milewskiego zestawy okolicznościowych wydawnictw i pamiątek, których fundatorem był Urząd Miasta w Jeleniej Górze. W dalszej części wernisażu wystawcy odpowiadali na pytania zwiedzających przybliżając m.in. tajniki swych kolekcji oraz sposoby zdobywania i pozyskiwania eksponatów do zbiorów.


Fot. 4. Zwiedzanie wystawy „Krajoznawczy Kalejdoskop Kolekcjonerski (w 6 odsłonach)

Wystawie „Krajoznawczy kalejdoskop kolekcjonerski (w 6 odsłonach)” towarzyszyła ciekawa i szeroka oprawa graficzna w postaci plakatu, zaproszenia, ulotki i oczywiście katalogu. Projektantami oprawy graficznej oraz autorami katalogu są Jan Lercher i Anna Gałkowska. Kuratorami wystawy są Jan Lercher, Janusz Milewski i Anna Gałkowska. Wszystkie materiały graficzne towarzyszące wystawie zostały wykonane w Wydawnictwie Ad Rem w Jeleniej Górze. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2024 roku.

Janusz Milewski

4535390
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Razem
76
939
2070
4517169
48313
69349
4535390

Twoje IP: 44.192.48.196
2024-06-25 01:31
Visitors Counter


Oddział "Sudety Zachodnie"


Grupa Karkonoska GOPRUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

przewodnik-sudecki.pl
Oficjalna strona Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze